ściągawka – oficjalnie: jak uniknąć punktów

Na stronie GITD

gitd.gov.pl/content/instrukcja-i-wzory-dokumentow

wzory dokumentów i instrukcja jak uniknąć punktów karnych.

W wyniku zmian w prawie, od 1 lipca 2011 r. za większość fotoradarów w Polsce odpowiada Inspekcja Transportu Drogowego. Od tego czasu zmieniły się też przepisy dotyczące wystawiania mandatów karnych za przekroczenie prędkości, zarejestrowane przez fotoradar. Stosują się do nich także straże miejskie i gminne, choć ich procedury w szczegółach mogą się nieco różnić.

W przypadku inspekcji działa to następująco (opis procedury na stronie GITD). Po tym jak fotoradar zrobi zdjęcie samochodu lub motocykla, jadącego za szybko, do jego właściciela wysyłany jest formularz. Właściciel pojazdu ma trzy opcje do wyboru:

– przyznać się do winy i albo przyjąć mandat oraz punkty, albo odmówić przyjęcia mandatu i zgodzić się na skierowanie sprawy do sądu,

– wskazać inną osobę, która w momencie zrobienia zdjęcia przez fotoradar kierowała autem albo której samochód powierzono

– odmówić wskazania osoby, która w momencie zrobienia zdjęcia, kierowała samochodem czy motocyklem. Takie postępowanie jest wykroczeniem, ale zgodnie z kodeksem wykroczeń inspekcja może za nie nałożyć maksymalnie 500 zł mandatu. Nie ma natomiast żadnych punktów karnych. Można też odmówić przyjęcia tego mandatu i zgodzić się na skierowanie sprawy do sądu, ale wtedy grzywna może wynieść 5000 zł.

Trzecia opcja jest więc furtką dla kierowców, którzy często łamią przepisy ruchu drogowego i zgromadzili na swoim koncie dużo punktów karnych. Jeśli zdecydują się zapłacić mandat za odmowę wskazania kierującego pojazdem w momencie zarejestrowania wykroczenia, będzie ich to kosztowało 500 zł. Tyle samo ile najwyższy mandat za przekroczenie prędkości, ale już bez punktów karnych – w przypadku zbyt szybkiej jazdy maksymalnie 10.

Myślę, że oficjalną instrukcję Generalnego Inspektoratu Transporty Drogowego można podpiąć pod forum.

Jest w końcu jak najbardziej zgodny z misją GITD.

Misja

Główny Inspektorat Transportu Drogowego, powołany do kontroli przestrzegania przepisów obowiązujących w zakresie wykonywania transportu drogowego i niezarobkowego przewozu osób i rzeczy, działa mając przede wszystkim na celu eliminowanie wszelkich negatywnych zjawisk w transporcie drogowym.