Re: Gminy znów zarobią na mandatach

@Gość
Wszystkie radary straży miejskich/gminnych zgodnie z nowelizowaną ustawą muszą być oznaczone znakiem D-51 więc nie są schowane w niewidocznych miejscach.

Tak wygląda teoria. Praktyka wygląda tak, że straż gminna/miejska stawia fotoradar gdzieś daleko za znakiem „Fotoradar – na odcinku 10km”. Moim zdaniem to nieprzepisowe, ale straże gminne jakoś nigdy się przepisami nie przejmowały – widywałem już samochody z radarem zajmujące cały chodnik, stojące na chodniku tuż przy przejściu dla pieszych, stojące w samochodzie zaparkowanym na jednym pasie dwupasmowej jezdni.

@Gość
wpłacone mandaty wydatkowane zostaną na potrzeby infrastruktury drogowej, bezpieczeństwa gminy zgodnie z art. 20d prawa o drogach publicznych. W żaden sposób pieniądze te nie mogą być wydatkowane na pensje czy premie dla funkcjonariuszy!!!

Chyba sobie żartujesz. Po pierwsze gmina i tak musi budować i remontować drogi. Jeśli nie wydaje na to środków ze swojego normalnego budżetu, to może je wydać na pensje i premie dla funkcjonariuszy. Po drugie bardzo prosto można przeznaczyć je na wynagrodzenia dla strażników. Wystarczy zlecić im np. wyjątkowo dobrze płatne (np. 1000zł/h) szkolne pogadanki o bezpieczeństwie na drodze w formie umowy-zlecenia (poza czasem pracy).